Election results - District

There are 33 Councillors, three for each of the eleven wards.

One third of the Council is re-elected every year, with the exception of years in which County Council elections take place.

The next district elections will be held on 2 May 2019.

District elections - Thursday 2 May 2019

Bush Fair Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of votes
Jodi Dunne Labour  
Andreea Hardware Conservative  

Anita Long 

UK Independence Party (UKIP)  
Christopher Robins  Liberal Democrats  

Church Langley Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of votes
Andrew Johnson Conservative   
Patsy Long UK Independence Party (UKIP)  
Christopher Millington Liberal Democrats  
Colin Monehen Labour  

 

Great Parndon Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of votes
David Carter Conservative   
Allan Jolley Labour  
Nicholas Taylor Harlow Alliance Party  

Harlow Common Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of votes
Michael Carr Harlow Alliance Party  
Daniel Long UK Independence Party (UKIP)  
John Steer Conservative  
Mark Wilkinson Labour  

 

Little Parndon and Hare Street Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of votes
Jean Clark Labour and Co-operative Party  
Adam Jolles Conservative  
Christopher Staunton UK Independence Party (UKIP)  

Mark Hall Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of votes
Andrew Colley Conservative  
Bob Davis Labour  
Richard Holloway UK Independence Party (UKIP)  
Lesley Rideout Liberal Democrats  

Netteswell Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of votes
Edward Hockham UK Independence Party (UKIP)  
Colleen Morrison Conservative  
Robert Thurston Liberal Democrats  
Nancy Watson Labour  

Old Harlow Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of votes
Sue Livings Conservative  
Harry Mason Harlow Alliance Party  
Andy Thornton Labour  

Staple Tye Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of votes
Mark Gough UK Independence Party  
Stevie Souter Conservative  
John Strachan Labour  

Sumners and Kingsmoor Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of votes
Alan Leverett Harlow Alliance Party  
Jake Payne Labour  
Clive Souter Conservative  

Toddbrook Ward

Name of Candidate Description (if any) Number of votes
Frances Mason Labour and Co-operative Party  
Thomas Reynolds Conservative  
Stephen Troup UK Independence Party (UKIP)